Mięśnie Kegla to bardzo ważna partia mięśni w ciele każdej kobiety, są to mięśnie dna miednicy. Ich podstawowa funkcja to podtrzymywanie narządów jamy brzusznej. Jeżeli chodzi o ciało kobiety to mięśnie te umiejscowione są pomiędzy kością łonową a kością guziczną. Otaczają one zarówno ujście cewki moczowej jak i odbytnicy i pochwy. Słabe i zwiotczałe mięsnie Kegla mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych problemów zdrowotnych, dlatego warto stosować odpowiednie ćwiczenia, aby je właściwie wzmocnić.
Na czym polegają ćwiczenia kegla i jak robić to w sposób prawidłowy?
Ćwiczenia kegla polegają na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ten rodzaj ćwiczeń rozpowszechnił na przełomie lat 40-50 XX wieku znany amerykański ginekolog Arnold Henry Kegel. Do tego rodzaju ćwiczeń można też wykorzystywać kulki waginalne zwane inaczej kulkami gejszy lub kulkami kegla. Stosowanie tego rodzaju przedmiotu jest proste i bezpieczne, dlatego wiele kobiet decyduje się na jego zakup. Aby rozpocząć ćwiczenia mięśni kegla wystarczy jedynie odpowiednio aplikować kulki i nosić, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, ponieważ wtedy najlepiej spełniają swoją funkcję. Głębokość, na jaką zostaną wprowadzone kulki gejszy jest indywidualną kwestią każdej kobiety, ważne jest to by ich używanie nie sprawiało dyskomfortu. Nie należy oczekiwać natychmiastowych rezultatów, ponieważ ćwiczenia mięśni kegla, zresztą tak jak każdej grupy mięśni w organizmie powinny być wykonywane systematycznie, dopiero wówczas można osiągnąć zamierzony efekt. Aby trening był udany warto zadbać o odpowiedni nastrój. Relaks i rozluźnienie są wręcz kluczowym czynnikiem. Należy również przestrzegać maksymalnego czasu korzystania z kulek, nie powinien on być dłuższy niż 3 godziny dziennie, ćwiczenia kegla warto zacząć od zestawu kulek progresywnych, wykonanych z sylikonu medycznego.
Dlaczego warto w wykonywać ćwiczenia kegla?
Właściwie wykonywane ćwiczenia mięśni kegla pozytywnie wpływaj na zdrowie intymne kobiet. Mięśnie kegla jest to grupa mięśni, która wspiera trzy bardzo ważne układy w organizmie kobiety, są to układ: moczowy, rozrodczy i pokarmowy. Ćwiczenia kegla stwarzają szanse na uniknięcie w przyszłości takich problemów ja np.: nietrzymanie moczu czy wpadanie pęcherza. Dodatkowo pomagają przygotować się do porodu, dzięki odpowiednim ćwiczeniom może być on mniej bolesny, a jego czas może ulec skróceniu. Warto jednak pamiętać, że trening z kulkami gejszy należy zacząć już w tracie planowania potomstwa, ćwiczenia z kulkami w ciąży nie są zalecane, a taką decyzję należy koniecznie skonsultować z ginekologiem. Trening mięśni kegla to także doskonałe rozwiązanie dla mam, które po urodzeniu dziecka borykają się z problemem rozluźnionych mięsni pochwy. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom będą mogły wrócić do formy. Dodatkowo warto wspomnieć, że kulki gejszy wzmacniają doznania erotyczne, więc ćwiczenia z ich wykorzystaniem polecane są kobietą, które pragną czerpać większą radość ze stosunków seksualnych.