Leczenie kanałowe – na czym polega zabieg?
Zdrowie

Leczenie kanałowe – na czym polega zabieg?

Leczenie kanałowe to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia zębów. Jego podjęcie okazuje się konieczne w wielu przypadkach, aby utrzymać uzębienie w dobrej kondycji. Na czym ono polega i czy należy się go bać? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Leczenie kanałowe – co to takiego?

Leczenie kanałowe – czyli endodontyczne – polega na usunięciu z zęba uszkodzonej chorobowo miazgi oraz zabezpieczeniu powstałej w tej sposób przestrzeni odpowiednimi materiałami. Zmienioną chorobowo tkankę należy całkowicie usunąć z komory oraz z kanałów zęba. W praktyce prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe bardzo często pozwala uratować ząb przed  ekstrakcją. W każdym razie poprawia komfort życia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy trzeba je rozpocząć?

Do podjęcia leczenia kanałowego istnieje wiele wskazań. Przede wszystkim jest to nieodwracalne zapalenie miazgi, które doprowadziło do trwałego uszkodzenia miazgi. w znakomitej większości przypadków odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi zaawansowana, nieleczona próchnica. Zapalenie miazgi objawia się ostrym i bardzo uciążliwym bólem – wtedy jak najszybciej należy się zgłosić do gabinetu stomatologicznego. Ponadto leczenie kanałowe podejmowane jest również wtedy, gdy kanały korzeniowe zęba zostały źle wypełnione, poprzednie leczenie zostało przeprowadzone w nieprawidłowo, wystąpiła próchnica wtórna, doszło do mikrourazów spowodowanych bodźcami mechanicznymi, złamania zęba odsłaniającego miazgę, pojawienia się zmian okołowierzchołkowych czy narażania zęba na rozmaite bodźce, np. termiczne lub radioaktywne.

Leczenie kanałowe – na czym polega zabieg?

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Podstawą skutecznego leczenia kanałowego jest dobrze postawiona diagnoza. Stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje standardowe badanie z zastosowaniem diagnostyki radiologicznej. Zdjęcie RTG pozwala odpowiednio rozpoznać zaistniały problem. Kolejnymi etapami są: otworzenie zęba, usunięcie próchnicy i dotarcie do kanałów korzeniowych. Później lekarz usuwa z komory zęba i kanałów miazgę, a następnie przeprowadza dezynfekcję i osuszanie. Dopiero wtedy może przystąpić do wypełniania przestrzeni specjalnym materiałem termoplastycznym. W leczeniu kanałowym niezmiernie ważne są dokładność i precyzja, aby nie doszło do ponownego zakażenia. Czasami wystarczy tylko jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym, a niekiedy musi ich być więcej – jest to sprawa indywidualna.

Leczenie kanałowe – czy jest się czego bać?

Wśród wielu pacjentów perspektywa leczenia kanałowego wzbudza strach, ponieważ zabieg kojarzy się im z bólem. Jest to zatem ogromny stres, ale jak się okazuje, zupełnie niepotrzebny. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że leczenie kanałowe odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Dzięki nowoczesnym materiałom stomatologicznym oraz technikom leczenia komfort odczuwany przez pacjenta jest zredukowany do minimum. Nie bez znaczenia jest tu też podejście lekarza do pacjenta.

Artykuł napisany we współpracy z kliniką oferującą leczenie kanałowe Zielonki

 

Zobacz więcej podobnych postów