Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologa. Dbałość o swoje dobre samopoczucie, zdrowe relacje z bliskimi oraz komfort psychiczny stają się coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie. Mimo tej tendencji, wizyta u psychologa nadal budzić może jednak pewne obawy oraz kojarzyć się w dość negatywny sposób. Każdy, to choć raz odwiedził psychologa doskonale wie, że nie ma czego się bać, wręcz przeciwnie – jest to doskonały sposób, aby poprawić jakość swoje życia i znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Kim jest psycholog i czym konkretnie się zajmuje?
Każdy psycholog w Krakowie jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku psychologia. W przeciwieństwie do psychiatry, który jest lekarzem w pełnym tego słowa znaczeniu, psycholog nie może wypisywać recept ani zwolnień lekarskich. Jest jednak specjalistą, do którego osoby mające problemy psychologiczne zwykle udają się w pierwszej kolejności. To dobry wybór, gdyż psycholog jest w stanie pokierować pacjentem w odpowiedni sposób, a w razie potrzeby skierować go także do innego specjalisty.
Skorzystanie z pomocy psychologa jest przydatne w sytuacjach, kiedy nie radzimy sobie z codziennymi problemami. Częstym uczuciem, które skłania ludzi do poszukania pomocy u specjalisty jest bezradność, brak pomysłu na rozwiązanie problemów oraz poczucie, że dana sytuacja ich przerasta i kompletnie nie widzą z niej wyjścia. Psycholog w Krakowie pomaga także osobom cierpiącym na depresję, wahania nastrojów oraz ludziom, który niedawno stracili bliską osobę. Jego gabinet często odwiedzają zarówno osoby w żałobie, jak i po trudnych, bolesnych rozstaniach i rozwodach. Psycholog oferuje także wsparcie osobom, które nie radzą sobie w pracy oraz w sferze finansowej.
Dlaczego nie należy wstydzić się psychologa?
Mimo tego, że świadomość społeczna w zakresie problemów psychicznych rośnie z roku na rok, nadal nie brakuje w naszym społeczeństwie osób, dla których wizyta u psychologa kojarzy się ze wstydem. Wielu ludzi jest nadal przekonanych, że psychologa odwiedzają jedynie osoby psychicznie chore, co również stanowi dodatkowy hamulec powstrzymujący ich przed zwróceniem się o pomoc do tego specjalisty. Takie myślenie sprawia, że problemy narastają, a czas potrzebny do ich wyeliminowania wydłuża się, co negatywnie wpływa na nasze życia znacząco obniżając jego komfort.
Warto uświadomić sobie, że większość pacjentów odwiedzających psychologa to osoby całkowicie zdrowe pod względem psychicznym. Są jednak świadomi swoich problemów i ograniczeń oraz wiedzą, że jedynym sposobem na odzyskanie radości życia i poprawy relacji z otoczeniem jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty. Wizyta u lekarza, w tym psychologa, nigdy nie powinna być także pojmowana w kategoriach wstydu – nie jest bowiem żadnym wstydem prosić o stosowną pomoc oraz ją uzyskać od profesjonalisty. Wręcz przeciwnie, takie postępowanie jest aktem odwagi i samoświadomości, który pokazuje, że nasze zdrowie psychiczne jest dla nas równie ważne co to fizyczne.
Partnerem artykułu są Gabinety Rozwoju – Twój zaufany psycholog kraków.