Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci i młodzieży
Zdrowie

Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci i młodzieży

Aparaty ruchome to skuteczne rozwiązanie dla osób posiadających niewielkie wady zgryzu. Ortodonci w Krakowie, często polecają je głównie dzieciom i młodzieży będącym na etapie rozwoju. Korekcja tego typu wad nie wymaga leczenia aparatem stałym, który chociaż jest bardziej skuteczny, nie może być zastosowany w każdym przypadku.

Warto dowiedzieć się, jak działa aparat ruchomy i ile czasu zajmuje terapia. To wszystko znajdziesz w artykule poniżej. 

Działanie aparatu ruchomego na zęby

Rodzice przykładają dużą wagę do prawidłowego zgryzu swoich pociech. Podczas wizyt u lekarza ortodonty w Krakowie, dzieciom polecane jest zakładanie ruchomych aparatów na zęby. Stosowane są one do korekcji wybranych wad zgryzu poprzez wywieranie nacisku na dane zęby. Aparat tego typu, projektowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta po pobraniu wycisku. W ten sposób dochodzi do kształtowania łuku zębowego zgodnie z planem.

Aparat ruchomy składa się z akrylowej płytki oraz stalowych śrub i sprężyn. Zdarza się również, że wyposażony jest w gumowe wyciągi. Aby uzyskać zamierzony skutek terapeutyczny, należy podkręcić śruby lub sprężyny, będące częściami aparatu ruchomego. 

Jeśli martwi Cię zgryz Twojego dziecka, umów się na wizytę u ortodonty w Krakowie, który pomoże Ci uzyskać zamierzony efekt dzięki ruchomemu aparatowi. 

Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci i młodzieży

Leczenie i efekty stosowania aparatu ruchomego

Aparaty ruchome na zęby nie są przytwierdzone do uzębienia na stałe. Wkładając je do jamy ustnej, osadzamy je na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy. Ortodonci w Krakowie podkreślają natomiast, że decydując się na taki sposób leczenia wad zgryzu, należy pamiętać o systematycznym noszeniu aparatu. Urządzenie powinno być zakładane co najmniej na 12-14 godzin. Efekt leczenia okaże się dużo lepszy, jeśli aparat będzie noszony także przez noc. 

Warto postępować ściśle według zaleceń ortodonty w Krakowie. Stosując aparat ruchomy systematycznie, pierwsze efekty możemy zauważyć po około 2 miesiącach. Zazwyczaj ortodonci zalecają, aby urządzenie nosić przez około 24 miesiące. Postępy w leczeniu wad zgryzu najbardziej widoczne są u dzieci i młodzieży przed okresem dojrzewania. Często aparaty zdejmowane stosuje się u dzieci od 4 do 12 roku życia. W ten sposób istnieje możliwość korygowania niedużych wad zgryzu m.in: poszerzenia lub zwężenia łuku zębowego, czy właściwego ułożenia szczęki i żuchwy.

Osoby dorosłe również mogą stosować ruchome aparaty na zęby, jednak ich działanie jest stanowczo ograniczone, ze względu na zakończony okres wzrostu kości. W takich przypadkach ortodonci w Krakowie zalecają założenie stałych aparatów ortodontycznych. 

Ortodonta w Krakowie dba, aby współpraca z rodzicami i pacjentem przebiegała pomyślnie, a leczenie trwało możliwie jak najkrócej, dlatego też często przypomina o kilku regułach pozwalających na właściwe funkcjonowanie aparatu. 

Na początku leczenia lekarz ortodonta podczas instruktażu, tłumaczy dziecku i jego rodzicowi mechanizm działania aparatu ruchomego. Zwraca również uwagę na higienę - aparat musi być wyczyszczony pastą do zębów, należy zakładać go na czyste zęby oraz przechowywać w plastikowym pudełku. 

Ortodonci w Krakowie przypominają, że aparaty ruchome są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu można wyleczyć niewielkie wady zgryzu oraz pozbyć się odpowiednio wcześnie kłopotu, a przy tym zaoszczędzić pieniądze.

Artykuł przygotowany we współpracy z Dentocentrum (ortodonta Kraków).

Zobacz więcej podobnych postów