Prawidłowo zbilansowana dieta, czyli jaka?
Zdrowie

Prawidłowo zbilansowana dieta, czyli jaka?

Zdrowe odżywianie jest jednym z filarów zdrowego życia. To, co na co dzień jemy, w dużej mierze decyduje o naszym samopoczuciu, zdrowiu oraz odporności. Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, która dostarcza naszemu organizmowi wszystkiego, co jest mu niezbędne do właściwego funkcjonowania w codziennym życiu. Pomaga nam zachować dobre zdrowie oraz chroni przed wieloma chorobami.

Prawidłowo zbilansowana dieta a częstotliwość spożywania posiłków

W prawidłowo zbilansowanej diecie powinny znaleźć się wszystkie składniki, które są potrzebne naszemu organizmowi do codziennego funkcjonowania. Należą do nich m. in. węglowodany złożone będące źródłem energii, które znajdziemy w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych.

Ważnym składnikiem codziennej diety są także tłuszcze, które powinniśmy spożywać w ilości ok. 62-75 g na dzień. Białka są jednym z najważniejszych budulców tkanek i powinny być dostarczane w ilości ok. 1 g na 1 kg masy ciała. Oprócz tego, w prawidłowo zbilansowanej diecie powinny znaleźć się także witaminy, minerały i mikroelementy.

Oprócz samych składników odżywczych, bardzo istotną kwestią jest także ich regularne dostarczanie organizmowi. Posiłki warto jeść często i w niewielkich ilościach po to, aby nasz układ trawienny zdołał szybko je strawić i wykorzystać do zaspokojenia bieżących potrzeb organizmu. Pierwszy posiłek powinien zostać zjedzony do ok. 1 godziny po przebudzeniu, ostatni natomiast na ok. 2 godziny przed snem.

Prawidłowo zbilansowana dieta, czyli jaka?

Woda jako jeden z najważniejszych składników prawidłowo zbilansowanej diety

Woda jest niezbędna do życia. W dzisiejszych czasach coraz częściej zastępujemy ją innymi płynami i napojami, sięgając np. po herbatę, kawę, słodzone napoje, soki owocowe i inne. Warto jednak mieć świadomość, że to właśnie woda w czystej postaci jest najbardziej wartościowa dla naszego organizmu i to na jej regularnym spożywaniu warto się skoncentrować w diecie. Przeciętny człowiek powinien wypijać w ciągu doby co najmniej 2 litry wody mineralnej, której ilość należy zwiększyć do ok. 3 litrów w okresie letnim oraz w sytuacji, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie.

Zobacz więcej podobnych postów