Hydrolaty to woda kwiatowa powstała w wyniku produkcji olejków eterycznych. To woda kwiatowa, która ma wiele zastosowań m.in. działa kojąco na skórę. Dużym plusem hydrolatów jest ich niska cena. W codziennej pielęgnacji, hydrolaty są przyjemnym rytuałem, który jest w stanie zrelaksować nas przed snem.
Czym jest hydrolat i jak powstaje?
Hydrolat to woda kwiatowa, a inaczej mówiąc to pewien rodzaj roztworu wodnego, który powstaje w czasie destylacji z parą wodną rozdrobnionych części roślin - kwiatów, kory lub korzeni.
Hydrolat uzyskujemy dzięki wcześniej wspomnianej destylacji, która jest metodą stosowaną do pozyskiwania olejków eterycznych z roślin. W momencie, gdy dochodzi do destylacji, przez rozdrobnione kwiaty przepuszczana jest para wodna, która pobiera kropelki olejku eterycznego. W późniejszym etapie, składniki są rozdzielane i skraplane, czego efektem końcowym jest otrzymanie olejku eterycznego i hydrolatu.
Znaczenie hydrolatu w codziennej pielęgnacji
Ph hydrolatów jest zbliżone do prawidłowego pH skóry (wynosi ok. 4,7-5,5), dlatego też produkt ten jest świetnym substytutem toników. Działanie hydrolatu na skórę uzależnione jest od właściwości rośliny, z której powstał.
Hydrolat z lawendy idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i zmęczonej. Łagodzi skutki opalania lub golenia, regeneruje uszkodzony naskórek i niweluje stany zapalne.
Hydrolat lipowy przeznaczony jest dla skóry wrażliwej, mieszanej i podrażnionej. Zmiękcza, chroni cerę oraz łagodzi stany zapalne. Jego zapach koi zmysły.
Dzięki używaniu hydrolatu w codziennej pielęgnacji, możemy cieszyć się miękkością i nawilżeniem każdego rodzaju skóry. Woda kwiatowa odświeża skórę i pomaga jej zwalczać niedoskonałości, a do tego przygotowuje ją do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Hydrolaty stosujemy po oczyszczeniu skóry, spryskując twarz i dekolt, a następnie wklepując delikatnie pozostałości wody palcami. Na wilgotną cerę nakładamy serum, aby lepiej się wchłonęło.
Hydrolat sprawdzi się także jako odświeżająca mgiełka do twarzy i ciała. Jeśli na zewnątrz panują upały, śmiało możesz trzymać go w lodówce, aby następnie móc cieszyć się orzeźwieniem.